Fransa sıkı vergi takibiyle kasasına 15,2 milyar euro koydu

Yeni teknolojinin sunduğu imkanlar ile birlikte denetim yapan memur sayısını artıran Ekonomi ve Maliye Bakanlığı 2023 yılındaki vergi kontrollerinde rekor ceza kesti.

Başbakanlık konutu Matignon’da bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Gabriel Attal, 2023 yılında vergi kaçakçılığına karşı verilen mücadelenin bilançosunu açıkladı.

Kamu Hesaplarından Sorumlu Devlet Bakanı Thomas Cazenave’nin de hazır bulunduğu toplantıda Başbakan Attal, özel ve tüzel kişilere yönelik yapılan mali denetimlerde tespit edilen vergi kaçakçılığı ve yolsuzluk nedeniyle geçtiğimiz yıl rekor ceza kesildiğini söyledi.

2022 yılında 14 milyar 600 milyon euro cezanın kesildiğini hatırlatan Başbakan Attal, 2023 yılında kesilen cezanın 15 milyar 200 milyon euroya yükseldiğini ifade etti.

2023 yılında yapılan denetim sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 25 artış gözlendiğini belirten Attal, mali polis birimlerinin yaptığı arama sayısınında da yüzde 30 artış kaydedildiğine vurgu yaptı.

Geçtiğimiz yıl 281 mali müfettişin işe alındığını kaydeden Başbakan Attal, 2024 yılında 350 denetim müfettişinin işe alınacağını açıkladı. Attal, 2027 yılına kadar en az bin yeni müfettişin sahada denetim yapacağını sözlerine ekledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x